<
|
|
|
– Høyre må si nei
Skriv ut
Sandnes Unge Høyre ber nå Sandnes Høyre ta et klart standpunkt mot eiendomsskatt i Sandnes. – Jeg synes det er for mye vingling, sier leder Håkon Block Vagle i Sandnes Unge Høyre.
Publisert 22.07.2010
Håkon Block Vagle
MÅ TA STILLING: Leder i Sandnes Unge Høyre Håkon Block Vagle ber Sandnes Høyre ta klart standpunkt mot eiendomsskatt. (Foto: Trond Eirik Olsen)
– Det er svært viktig at Sandnes Høyre gir velgerne et klart svar på hvor de står i spørsmålet om eiendomsskatt. Dette er en stor sak for Sandnes. Innføring av eiendomsskatt vil få enorme konsekvenser, sier den lokale Unge Høyre lederen.

Mye vingling
Bakgrunnen for utspillet fra Sandnes Unge Høyre er at Ap allerede har signalisert at partiet kan komme til å gå til valg neste år med eiendomsskatt på programmet. De tre andre flertallspartiene, KrF, Venstre og Høyre har ennå ikke gitt noe klart svar på om de er villig til å åpne opp for den «omstridte» skatten. Sandnes Høyre viser til at det er opp til programkomiteen å avgjøre hva som skal skje etter inneværende periode.
   
Block Vagle er skuffet over moderpartiet. Han mener det er for mye vingling.
   
– Sandnes Unge Høyre er klar på at vi ikke ønsker eiendomsskatt. Det mener jeg også moderpartiet bør være.
   
– Eiendomsskatt er ikke «god» Høyrepolitikk. Unge Høyre kan ikke diktere moderpartiet, men vi kommer til å bli svært skuffet dersom Sandnes Høyre skulle si ja, sier han.

Usosial skatt
Block Vagle har stor forståelse for at debatten om eiendomsskatt har kommet opp, men han tror kommunen på sikt vil tape på å innføre skatten.
   
– Jeg er redd det vil bli en høyere terskel for næringsetablering. Det er tross alt gründere og næringsliv som skaper vekst. Det er god Høyre-politikk å legge forholdene til rette for etablering.
   
– Samtidig frykter jeg mange huseiere vil skru opp husleien. Dette vil ramme studenter og andre som er avhengig av å leie bolig. Skatten er usosial, sier han.
   
Den lokale Unge Høyre-lederen har heller ingen tro på at det vil være mulig å få til en eiendomskatt som er sosialt rettferdig.
   
– Det er en skatt som er dirigert av en masse regler og lover. Erfaringene fra andre kommuner er at skatten blir økt etterhvert, sier Block Vagle, som mener det er urimelig å bruke Stavanger som eksempel.
   
– Stavanger er en større by enn Sandnes. Den er mer attraktiv for næringslivet. Ikke dermed sagt at eiendomsskatten ikke er uheldig for Stavanger, men det vil bli tøffere for Sandnes.
   
Block Vagle viser også til at Høyre sentralt har gjort det klart at man skal jobbe mot innføring av eiendomsskatt i kommunene.





Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.
Lagt til: 22.07.2010 kl. 08:40:29
 - Av Annems
Det er jo ikke noe argument at dette ikke er god 'Høyre-politikk', ihverfall ikke for Sandnes Høyre, der vingler de jo så det holder. Etter forrige valg valgte de å samarbeide med de røde, det kaller jeg skikkelig vingling!!
Lagt til: 23.07.2010 kl. 11:21:58
 - Av Nils
I så fall har du missforstått hva vingling er.

Jeg hadde selv sett at det ble samarbeid med FrP, men det er ikke noe vingling å samarbeide med AP i stedet. AP lokalt og AP sentralt er heldigvis 2 forskjellige partier.